Amasya Atıksu Arıtma Tesisinin Temel Atma Töreni gerçekleştirildi.

Sayın Bakanımız İdris Güllüce'nin teşrifleriyle  09/02/2014 tarihinde Amasya Su ve Atıksu Projemizin temel atma töreni gerçekleştirildi. 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Dünyanın en çevreci milleti olduğumuzu herkese hem yaptığımız eserlerle hem de fikriyatımızla ispat edeceğiz" dedi.

 

Amasya'daki temasları kapsamında, Ziyaret beldesinde atıksu arıtma tesisinin temel atma törenine katılan Bakan Güllüce, yaptığı konuşmada, tesisin hayırlı olmasını temenni etti. Türkiye'nin bir dönem çivi bile üretemediğini belirten Güllüce, günümüz Türkiye’sinin birçok alanda dünya ülkeleriyle yarıştığını söyledi.

 

Çevre konusunda geçmişte olduğu gibi günümüzde de duyarlı olunması amacıyla çalışmalar yaptıklarını dile getiren Bakan Güllüce, "Bugüne geldiğimizde tekrar o ruhumuzda olan, hayat tarzımızda olan, geçmişimizde olan, medeniyetimizde olan çevreyi ihyaya çalışacağız. Kendi malımız olan çevrecilik anlayışını tekrar ayağa kaldırıp sokak sokak, köy köy, fert fert, öğrenci öğrenci herkese anlatacağız. Dünyanın en çevreci milleti olduğumuzu herkese hem yaptığımız eserlerle hem de fikriyatımızla ispat edeceğiz" diye konuştu.

 

Teknik ve mühendislik konusunda Türkiye'nin dünyada iddialı ülkeler arasındaki yerini aldığını ifade eden Bakan Güllüce, şunları kaydetti:

 

"Nerelerden nerelere geldik. Ben bir inşaat mühendisiyim. Bir ilçenin su projesini yapamayacak kadar kötü dönemlerimiz oldu. Yetişmiş eleman yoktu. Şimdi ise hepsi bizim insanımız. Projeyi yapan Mehmet, onaylayan Hasan, yapacak olan Kemal. Bunlar, bizim bugün nereye geldiğimizi gösteren unsurlar. Artık kendi mühendislerimiz, kendi proje bürolarımız, kendi müşavirlik bürolarımız ve başka ülkelere müteahhitlik hizmeti veren iş adamlarımız var. İnşaat sektöründe dünya devletleri arasında iddialı bir konumdayız. Dünyanın en kaliteli inşaatlarını yapan birkaç ülkenin gerisindeyiz. Yani iki veya üç ülke biraz bizden önde. İnşaat sektöründe dünya devletlerinin önündeyiz. Bunlar, bizim göğsümüzü kabartan ve geleceğimizi daha çok umutlandıran şeyler. Geleceğimiz çok güzel olacak. Türkiye'nin önü aydınlık, açık. Her şeyimizle iftihar edecek durumdayız. Bundan sonra da bilgimiz, hikmetimiz, mühendisliğimiz, müteahhitliğimiz, iş adamlığımız, uygarlığımız, çevreciliğimizle dünyayı inşallah titretiriz. Dünya insanlığına tarihte nasıl örnek olduysak, çevre noktasında, mühendislik noktasında da örnek oluruz."

 

Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğinin altını çizen Bakan Güllüce, hedeflerden birisinin de kendi bakanlığını ilgilendiren "Türkiye'de sıfır atık politikası' olduğunu belirterek, "Yani 2023'e geldiğimizde bir litre su tabiata arıtılmadan bırakılmayacak. Böyle bir hedef koymuşuz. Katı atıkların hayata kazandırılması, tabiata tekrar dönmesi, ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili de sıfır atık politikamız var. Biz bunu 2023'e kadar gerçekleştireceğimize, dünyada hem huzurlu kentlerin hem gönül denen şeyin birlikte yaşadığı, tekniğin sevgiyle, kardeşlikle insanlıkla birleştiği bir dünya düzeni kurabileceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından, AB desteğiyle yapılacak atıksu arıtma tesisinin temeli atıldı.

Haber Tarihi: 11.02.2014
HABERLER Tüm Haberler
Mustafa Kemal Mah. Eskişehir Devlet Yolu 9. km. No: 278 Çankaya - Ankara
+90 (312) 474 0350 - 51
+90 (312) 474 0352 - 53
|
www.ipa.gov.tr
AVRUPA BİRLİĞİ ve DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Her Hakkı Saklıdır © 2017 ab@csb.gov.tr