Cityair Projesi Kapsamında Avrupa Hareketlilik Haftası Hakkında Bir Webinar Gerçekleştirildi

Avrupa’da her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında, bu yıl nihai faydalanıcısı Bakanlığımız Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Hava Yönetimi Dairesi Başkanlığı olan Hava Kalitesinin ve Türkiye’deki Şehirlerde Toplum Bilincinin Arttırılması  (CAFE Direktifi ile Uyumlu) (CityAir) projesi kapsamında birçok farkındalık artırma etkinlikleri düzenlendi.

Avrupa Hareketlilik Haftası, her yıl bir tema ekseninde kutlanmaktadır. 2019 yılının teması, “Güvenli Yürüyüş ve Bisiklet”  iken, 2020 yılının teması “Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik” olarak belirlenmiştir.

IPA-II dönemi Çevre ve İklim Eylemi Sektör Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği ve Bakanlığımız ortaklığında yürütülen Cityair projesinin Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında duyurulan “Herkes için Sıfır Emisyon” hedefine yaptığı katkıların; bakanlık yetkilileri, belediyelerin çevre uzmanları ve paydaşlar ile birlikte değerlendirildiği bir özel oturum online olarak gerçekleştirildi.

Genel müdürlüğümüz, bu yılki Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerine, CITYAIR projesi “Toplumsal farkındalık kampanyaları” faaliyeti (Faaliyet 4.5) kapsamında webinar organizasyonuyla katılım sağladı.

AB Türkiye Delegasyonu, 81 ilden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, TBB üyeleri ve akademisyenlerin davetli olduğu etkinliklerde; Bakanlığımız AB Mali Yardımları Dairesi Başkanı ve IPA Direktörü Sn. Dr. İsmail Raci BAYER, AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticileri Sn. Özge AKTAŞ GÖKÇE ve Sn. Göktuğ KARA ile Bakanlığımız Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Hava Yönetimi Dairesi Başkanı Sn. NAZAN ÖZYÜREK’in açılış konuşmalarını takiben, Bakanlık nezdinde yapılmakta olan çalışmaların aktarılmış olup, Belediyelerin bu hafta süresince yaptıkları çalışmalar birbirlerine örnek oluşturulması açısından paylaşılmıştır.

Hafta boyunca sosyal medya üzerinden kamuoyunda farkındalık arttırmaya yönelik paylaşımlar yapılmıştır.

Haber Tarihi: 28.09.2020
HABERLER Tüm Haberler
Mustafa Kemal Mah. Eskişehir Devlet Yolu 9. km. No: 278 Çankaya - Ankara
+90 (312) 474 0350 - 51
+90 (312) 474 0352 - 53
|
www.ipa.gov.tr
AVRUPA BİRLİĞİ ve DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Her Hakkı Saklıdır © 2017 ab@csb.gov.tr