İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programına başvurular 28 Aralık 2020’ye uzatıldı!

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı desteğiyle Bakanlığımızca yürütülen “İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programı” kapsamında desteklenecek projeler için tahsis edilen toplam kaynak tutarı 6.800.000 Avro olup, ön başvuru için son tarih 30 Kasım 2020 den 28 Aralık 2020 tarihine uzatılmıştır.

Hibe programının amacı; Türkiye'de iklim değişikliğine uyumu iyileştirilmek ve şehirlerin dayanıklılığını artırmak, doğal kaynakları ve ekosistemleri korumak ve etkilenebilir ekonomik sektörlerin uyum kapasitesini artırmaktır.

12 ila 18 ay süreli hibe projelerine Sivil Toplum Kuruluşları (dernek ve vakıf vb.), Belediyeler, Yerel Yönetimler (Bölge veya İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Valilik vb.), Üniversiteler veya Araştırma Kurumları / Merkezleri, Kalkınma Ajansları, Kar Amacı Gütmeyen Sendikalar, Kooperatifler, Odalar, Meslek Kuruluşları gibi Yerel Düzeyde İşletmeleri ve Özel Sektörü Temsil Eden Kuruluşlar başvurabilir.

Hibe Programı’nın tanıtılması ve proje teklifi hazırlama ile ilgili detaylı bilgilendirmenin yapılması amacıyla çevrimiçi araçlar üzerinden bilgilendirme günleri düzenlenmiş ve 1000 den fazla kurum ve kuruluş bu toplantılara katılmıştır.

Öncelikler;

•   Yerel iklim eylem planlarının ve stratejilerinin geliştirilmesi ve/veya karar verme araçlarının hazırlanması

•   İklim değişikliğiyle ilgili risklerden kaçınmak ve bunlara maruz kalmayı azaltmak (su kıtlığı, kuraklık, orman yangınları, seller, aşırı hava olayları vb.)

•   İklim değişikliğinden etkilenen sektörlerin dayanıklılığının artırılması

•   İklim değişikliğine uyumlu yenilikçi teknolojilerin ve sistemlerinin oluşturulması, uygulanması için Türkiye ve/veya AB'deki kuruluşlar ve şehirler arasında adaptasyon bilgi ve deneyimi alışverişini artırmak olarak belirlendi.

Hibe paketi faydalanıcı Belediyelerimize, Üniversitelere, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve diğer kurumlara hayırlı uğurlu olsun.

Hibe destekleri 2 ayrı başvuru tipine göre 150 bin avro ve 450 bin avroya kadar verilebilecek.

Başvuru detaylarına web sayfalarımız üzerinden ulaşılabilir.

Haber Tarihi: 17.11.2020
HABERLER Tüm Haberler
Mustafa Kemal Mah. Eskişehir Devlet Yolu 9. km. No: 278 Çankaya - Ankara
+90 (312) 474 0350 - 51
+90 (312) 474 0352 - 53
|
www.ipa.gov.tr
AVRUPA BİRLİĞİ ve DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Her Hakkı Saklıdır © 2017 ab@csb.gov.tr