RİZE ATIKSU ARITMA TESİSİ’NİN TEMELİ ATILDI!

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen IPA II dönemi Çevre ve İklim Eylemi Sektör Operasyonel Programı projelerinden Rize Atıksu Projesi kapsamında yapımı gerçekleştirilen Rize Atıksu Arıtma Tesisi’nin temel atma töreni 15/11/2021 tarihinde İslampaşa Mahallesi’nde mevcut ön-arıtma tesisi alanında gerçekleştirilmiştir.

Temel atma törenine; Avrupa Birliği Büyükelçisi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Sn. Nikolaus MEYER-LANDRUT, Rize Belediye Başkanı Sn. Rahmi METİN, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı AB Mali Yardımları Dairesi Başkanı ve IPA Direktörü Sn. Dr. İsmail Raci BAYER, Proje Müşavir ve Müteahhit şirketlerinin yetkilileri katılım sağlamıştır.

Toplam maliyeti yaklaşık 20 Milyon Avro olan Rize Atıksu Projesi’nin %85’i Avrupa Birliği, %6’sı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve %9’u Rize Belediyesi tarafından finanse edilmektedir. Rize Atıksu Projesi, üç bileşenden oluşmaktadır:

·         Rize Atıksu Projesi için Teknik Destek ve Kontrolörlük hizmet sözleşmesi kapsamında, atıksu toplama sistemi ve atıksu arıtma tesisi inşaatlarının kontrolörlüğü, Rize Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ve Proje Uygulama Birimi için kapasite güçlendirme çalışmaları ve ilde çevre bilinci oluşturmak adına Rize halkına yönelik farkındalık arttırma çalışmaları yürütülmektedir.

·         Rize Atıksu Toplama Sistemi İnşaatı yapım sözleşmesi kapsamında, yaklaşık 16 km atıksu kolektör hattı ve şebeke bağlantısı yapımı, 1,2 km yatay geçiş imalatı, 3,5 km terfi hattı, 3 yeni terfi istasyonu, yaklaşık 500 adet muayene bacası, 545 adet parsel bağlantısı ve terfi istasyonları için otomasyon sistemi yapım işi gerçekleştirilmektedir.

·         Rize Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı yapım sözleşmesi kapsamında 2047 yılına göre 30.403 m3/gün ortalama debi ile, fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma üniteleri, çamur kurutma üniteleri ve koku giderici üniteyi de içeren atıksu arıtma tesisi yapım işi gerçekleştirilecektir.

15 Kasım 2021’de temeli atılan Rize Atıksu Arıtma Tesisi inşaatının 2023 yılı Temmuz ayında tamamlanarak devreye alınması planlanmaktadır.

Proje ile ilgili detaylı bilgiye aşağıda linki verilen proje internet sitesinden ulaşılabilir.

www.rizeatiksuprojesi.com

Haber Tarihi: 15.11.2021
HABERLER Tüm Haberler
Mustafa Kemal Mah. Eskişehir Devlet Yolu 9. km. No: 278 Çankaya - Ankara
+90 (312) 474 0350 - 51
+90 (312) 474 0352 - 53
|
www.ipa.gov.tr
AVRUPA BİRLİĞİ ve DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Her Hakkı Saklıdır © 2017 ab@csb.gov.tr