Sürdürülebilir Şehirler Projesi Açılış Töreni Sayın Bakanımız Murat KURUM’un Teşrifleriyle Gerçekleştirildi

25 milyon Avro’su IPA-2 bütçemizden AB hibesi olarak karşılanan ve İller Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğümüz ile Dünya Bankası tarafından ortaklaşa yürütülen ‘Sürdürülebilir Şehirler Projesi’nin açılış töreni 19/11/2018 tarihinde Sayın Bakanımız Murat KURUM’un teşrifleriyle Ankara’da gerçekleştirildi.

Sayın Bakanımız açılış konuşmalarında projeye ilişkin şu bilgileri paylaştı: "İller Bankamız, Sürdürülebilir Şehirler Projesi ile uluslararası finans kurumlarından yerel yönetimlere uygun koşullu kredi sağlamaya devam etmektedir. Bu kapsamda Avrupa Birliği fonlarından sağlanan hibe desteğinden, 10 belediye ve idaremiz yararlanacak. Bu illerimiz, Antalya, Balıkesir, Denizli, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Mardin, Muğla, Ordu ve Van büyükşehir belediyeleri ve bu illerimizin su ve kanalizasyon idareleridir. Sürdürülebilir Şehirler Projesi için toplamda yaklaşık 195 milyon avro tutarında kredi anlaşması imzalandı."

Dünya Bankası adına söz alan Şehircilik Sektör Lideri Sn. Sameh WAHBA konuşmasında şu bilgiyi paylaştı: “2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyara ulaşacağı ve bu nüfusun üçte ikiye yakın kısmının şehirlerde yaşayacağı öngörülmektedir.”

Avrupa Birliği adına söz alan Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Müsteşar Sn. Angel GUTIERREZ HIDALGO konuşmasında şu bilgiyi paylaştı: “Günümüzde Avrupalıların yaklaşık %75’i şehirlerde yaşamakta olup, bu oranın 2020 yılında %80’e çıkacağı öngörülmektedir.” 

Haber Tarihi: 19.11.2018
HABERLER Tüm Haberler
Mustafa Kemal Mah. Eskişehir Devlet Yolu 9. km. No: 278 Çankaya - Ankara
+90 (312) 474 0350 - 51
+90 (312) 474 0352 - 53
|
www.ipa.gov.tr
AVRUPA BİRLİĞİ ve DIŞ İLİŞKİLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Her Hakkı Saklıdır © 2017 ab@csb.gov.tr