logo

DİJİTAL AVRUPA PROGRAMI KATILIM ANLAŞMASI İMZALANDI

DİJİTAL AVRUPA PROGRAMI KATILIM ANLAŞMASI İMZALANDI

 

Türkiye’nin, Dijital Avrupa Programı’na katılımını sağlayan anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ile Avrupa Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Komiser Thierry Breton tarafından 31 Ağustos 2023 tarihinde imzalandı.

 

Dijital Avrupa Programı, 2021-2027 döneminde toplam 7,5 milyar avroluk bütçesiyle Avrupa çapında kritik dijital altyapılar ve teknolojilerin kurulmasını, geliştirilmesini, bu kurulan altyapılar ve dijital teknolojilerin kullanımının KOBİ’lerin, kamu kurumlarının ve vatandaşların erişimine açılmasıyla beraber yaygınlaştırılmasını amaçlamaktadır. 

AB’nin ikiz dönüşüm olarak adlandırılan yeşil geçiş ve dijital dönüşüm hedeflerini destekleyerek, Birliğin dayanıklılığını ve stratejik özerkliğini güçlendiren Dijital Avrupa Programı kapsamında, Türkiye’nin AB ile dijital teknolojiler alanında artacak işbirliği, ülkemizin dijital dönüşümüne de önemli katkı sunacaktır. Türkiye, Programın “Özel Hedef 3 – Siber Güvenlik ve Güven” dışındaki tüm Özel Hedeflerine katılım sağlamaktadır.

 

Ülkemizde Programın koordinatör kuruluşları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’dir.

 

Program hakkında daha fazla bilgi için:

 

https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/activities/digital-programme