logo

Hakkımızda

Türkiye – Avrupa Birliği Mali İşbirliği internet sitesine hoş geldiniz.

Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği tarafından sağlanan katılım öncesi mali yardımlar (IPA) ile ülkemizin katılım sağladığı AB Programları ve Sınır Ötesi İşbirliği Programlarının etkin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla tarafından ilgili kurumlarla koordinasyon gerekli sağlamakta ve programlama, uygulama, izleme ve değerlendirme çalışmalarını yürütmektedir.

Haziran 2022’den bu yana faaliyet gösteren ipa.gov.tr ​, Türkiye-AB Mali işbirliğine ilişkin tüm bilgileri tek bir adreste toplamayı amaçlamaktadır. Avrupa Birliği’nin ülkemize sağladığı fonları tanıtmak ve bilgi vermek için hazırlanan sitemizde Türkiye’nin dâhil olduğu IPA, AB programları ve Sınır Ötesi İşbirliği programları hakkında bilgilere ve ilgili bağlantılara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, e-postanızla e-bültene kayıt olarak güncel gelişmeler, etkinlikler ve haberlerden haberdar olabilirsiniz.  

Sitenin getirdiği yeniliklerden olan ve Türkiye-AB Mali İş Birliği kapsamında geniş katılıma açık etkinlikleri gösteren ortak takvimden faydalanarak önemli etkinlikleri, tarihleri, gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Sitemizde ayrıca, IPA genelinde farklı kurumlar tarafından yürütülen eğitim faaliyetlerinin sistematik ve yeknesak bir yaklaşımla ele alınması, eğitim ihtiyaçlarına hızlı cevap verilmesi ve olumlu deneyimlerin paylaşılması amacıyla oluşturulan çevrimiçi özel bir öğrenme sistemi olan olan “IPA akademisi” (IPAdemi) portalı yer almaktadır yer almaktadır. Bu portalda Sonuç Odaklı İzleme’den (ROM), Proje Döngüsü Yönetimi’ne (PCM) kadar çok çeşitli konulara ilişkin hazırlanmış videoları izleyebilir, Türkiye – AB Mali İşbirliğini kısa videolarla öğrenebilirsiniz. 

İnternet sitemizle ilgili görüş ve önerilerinizi ipawebcalisma@ab.gov.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz.